Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kurs menedżera

Programy rozwojowe dla menedżerów

Jeśli ktoś marzy o stanowisku kierowniczym w ramach branży, w której pracuje może udać się na szkolenie menedżerskie. Dzięki niemu otrzyma uprawnienia do skutecznego zarządzania i organizowania pracy dotyczącej poszczególnych projektów w firmie.

Podczas zajęć mających na celu kształtowanie przyszłych menedżerów kładzie się nacisk na zwiększanie pewności siebie, skuteczną komunikację, lepsze rozumienie zachowań innych oraz dostrzeganie ich możliwości, inspirowanie innych do działania, skuteczne planowanie celów i realizowanie zadań, skuteczne zarządzanie czasem, odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Program realizowany jest na zasadzie seminariów dla wszystkich i treningów w mniejszych grupach. W sumie można na nich spędzić od kilkunastu do dwustu godzin. Natomiast w zależności od specyfiki branży, w której dana osoba chce działać zajęcia mogą być też bardziej konkretne. Tak jest chociażby w przypadku kursów menedżerów sportowych, które prowadzi między innymi Polska Akademia Sportu.

Bez wątpienia same uprawnienia do prowadzenia klubów i ośrodków sportowych nie wystarczą, żeby być dobrym menedżerem np. piłki nożnej. Konieczne jest posiadanie zdolności przywódczych. Natomiast częściowo można je wyćwiczyć. Ważna jest również wiedza jak się nimi posługiwać. Zazwyczaj program rozwojowy dla menedżerów podzielony jest na trzy części. Najpierw odbywają się wykłady dotyczące zarządzania, marketingu, ekonomii, prawa. Jeśli ktoś ma odpowiednie studia może być z nich ewentualnie zwolniony. Kolejna część, już dla wszystkich, to ćwiczenia dotyczące marketingu i zarządzania w sporcie. W końcu przychodzi czas na praktyki menedżerskie, które odbywają się w jakimś ośrodku sportowym. Natomiast organizuje się także programy rozwojowe dla osób będących już menedżerami, które trwają od kilku do kilkunastu miesięcy i składają się ze szkoleń, ćwiczeń, warsztatów, coachingu. Mają one na celu rozwijanie zdobytych już umiejętności. Osoby biorące w nich udział rozwijają również swoje kompetencje w sposób praktyczny poprzez wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami programu. Dużą zaletą jest tutaj także ćwiczenie umiejętności miękkich. Tak naprawdę dobry menedżer wie, że powinien dbać o doszkalanie i odpowiednie motywowanie pracowników firmy, ale nie tylko – ważne jest aby sam rozwijał swoje zdolności oraz umiejętności.